Honestly it's probably not cheaper (if you're buying organic- could be cheaper if buying non organic) and it's not much easier however I'd definitely say it's healthier cause everything is FRESH some baby foods have a shelf life of like 3 years and to me that's concerning plus you know EXACTLY what baby is consuming..I'm going to be making Pai's food when she starts solids ☺️
it might be cheaper if you really know how to store the baby food but its not easier. You have to puree it, freeze it, and correctly unthaw it vs just grabbing a can already prepared.
I have a baby bullet and it has saved my life.....I only had to buy the food I normally So then cook it then blend and feed and it wasn't ever recalled
I wouldn't say it's easier or cheaper but at least you know what's being fed to your child.
08.05.2015 Нравится Ответить
I don't think it would be cheaper or easier lol think about it you have to purchase everything separately versus a jar of baby food cost between 69cents to $1 and change . Even though I'm going to be a stay at home mom I will not be preparing my child's baby food lol